Sari la conținut

245 de burse pentru studenți străini, 89 de mii de candidaturi pentru ele

Ministerul de Externe, prin ministrul Oana Țoiu, a publicat statistica cererilor de burse de studiu în România din partea turiștilor străini. Astfel, pentru cele 245 de burse pe care le oferă România, numărul candidaților a fost de 88.795. Creșterea este cu 1833% față de 2021. Cele mai multe solicitări sunt din Asia (Pakistan, Afganistan, Bangladesh) și Africa (Nigeria, Ciad, Etiopia), cele două continente contabilizând peste 95% dintre candidaturi. Însă, conform MAE, candidaturi sunt depuse de pe cele 5 continente, din 150 de țări și teritorii.

Pe lângă programul principal, al Ministerului de Externe, România oferă și alte categorii de burse. Prin programul „Români de pretutindeni” sunt oferite mii de burse de care beneficiază românii de peste graniță, îndeosebi din Republica Moldova. De asemenea, Bursele Erasmus+ facilitează studiul în România pentru studenți din țările Uniunii Europene. Pe lângă aceste programe, altele, de mai mică amploare, sunt gestionate de Ministerul Economiei sau prin acorduri bilaterale.

În total, numărul studenților străini din România este de 35-40.000. Majoritari sunt cei care nu beneficiază de burse și își finanțează singuri studiile.

Oana Țoiu, ministru de Externe:

Un record: peste 88.000 de tineri din peste 150 de țări au aplicat anul acesta pentru o bursă de studii în România, unul dintre instrumentele de diplomație educațională ale MAE.

E un număr la care, sincer, m-am uitat de două ori. 88.795 de candidaturi, de pe cinci continente. Tineri din locuri îndepărtate au ales să-și depună dosarul ca să studieze aici, la noi.

Acum patru ani erau de peste 19 ori mai puțini.

Ce văd acești tineri în România? Dincolo de o țară care merită cunoscută, văd universități care formează ingineri, medici, juriști, oameni de IT, artiști, și o șansă de a-și construi un viitor pornind de aici. Văd, cel mai probabil, și progresul nostru din ultimii 30 de ani și, cu siguranță, apartenența la Uniunea Europeană și ceva cu care noi ne-am obișnuit deja, șansele pe care le ai aici și pornind de aici.

Anii de studenție și ai formării profesionale nu îi uită nimeni, mai ales departe de casă. Așa cum acum mă întâlnesc în fiecare țară, în elitele mediilor profesionale și politice, cu oameni care au studiat în România în trecut și acești tineri vor fi mai departe buni promotori ai României în țara lor și în mediul lor profesional.

După parcurgerea tuturor etapelor de validare interinstituțională, rezultatele finale vor ajunge la toți candidații, iar cei 245 de studenți selectați vor studia, în baza bursei Guvernului României, în centre universitare din toată țara. Peste câțiva ani, mulți dintre ei se vor întoarce acasă cu o diplomă românească și cu o legătură de-o viață cu țara noastră, iar alții vor rămâne punți între România și locurile din care au venit.

Cu aceste burse deschidem uși noi, legăm conexiuni între oameni și construim încredere în România. Iar o bursă pentru un tânăr aflat la mii de kilometri distanță e una dintre cele mai bune investiții pe care le putem face. Este o investiție modestă dar una care aduce rezultate zeci de ani de acum încolo.

Felicitări tuturor celor selectați, vă așteptăm în România!

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.